English

Ekologie

V roce 2016 získal DOTEK jako první  v Krkonoších hned dvě prestižní „ekoznačky“ : evropskou Ecolabel „The Flower“ a českou „Ekologicky šetrná služba“. V r. 2019 jsme tyto značky opět obhájili a v současné době patříme mezi 3 ubytovací zařízení v České republice, které je vlastní.

Tyto certifikáty zaručují, že naši návštěvníci tráví svůj pobyt maximálně šetrně vůči životnímu prostředí. Více informací můžete naleznout ZDE

V domě najdete nejnovější technologie, které dělají budovu ekologicky šetrnou, zároveň i citlivě opravené historické interiéry, doplněné stálou expozicí o přírodě a civilizaci.

Dům využívá výhradně energii z obnovitelných, a z velké části z místních zdrojů.  Část energie dodává slunce prostřednictvím solárních panelů: fotovoltaické na střeše domu pohání vybrané spotřebiče v kuchyni a fototermické za domem zase ohřívají vodu, která pak odchází do systému topení i do kohoutků umyvadel a sprch v podkrovních pokojích. Dodávanou elektřinu odebíráme výhradně z obnovitelných zdrojů. V kotelně najdete dva speciálně kalibrované kotle, jeden na štípané dříví s dokonalým spalováním, druhý na dřevní pelety. V okolí domu najdete vedle technologicky složitých řešení i jednoduché nápady na další zařízení k úsporám energie, které si můžete doma vyrobit sami a bez velkých nákladů. Jde např. o solární sušičku a chladničku.

Zároveň se nám daří energií šetřit. Přispívá k tomu originální systém vnějšího zateplení celého domu, který zachovává charakter historické fasády, stejně jako izolační skla všude tam, kde nenarušují vzhled historické památky. V seminárním sále a kuchyni je instalován systém rekuperace vzduchu, který zajišťuje výměnu vzduchu s minimalizací ztrát tepla. K optimalizaci spotřeby energie přispívá řídicí systém, v němž centrální počítač sbírá z čidel data potřebná pro monitoring a regulaci energetické náročnosti, a v neposlední řadě také pro vzdělávací účely.

V roce 2021 jsme za podpory ministerstva životního prostředí v rámci projektu "Dům DOTEK jako učební pomůcka o “ekoznačení” pracovali na vzdělávacích programech. Cílem bylo vytvořit vzdělávací a osvětové programy o „ekoznačení“ služeb a výrobků a to s využitím domu DOTEK, který je v současné době jediným držitelem značky Ekologicky šetrná služba v ubytovacích službách.  Budeme pracovat s pěti různými cílovými skupinami (žáci a učitelé, účastníci vzdělávání dospělých, ubytovaní, turisté a majitelé ubytovacích služeb, ekocentra) s ohledem na jejich věk, čas, který v domě stráví a množství a hloubku informací, které jim bude možno předat.

V rámci projektu vznikly následující výstupy: 

5* pracovní list o šetrném provozu

1* prezentace o ekoznačení

3* výukový program pro žáky základních a středních škol

1* informační elektronická aplikace pro dosěpělé

1* Informační/vzdělávací blok o ekoznačení pro vzdělávání dospělých v el. podobě

Materiály k nahlédnutí a ke stažení naleznete zde: https://drive.google.com/drive/folders/1eakA4e7ZRgUfjBcAogCONERtbxMFIviD?usp=sharing

Dalším prvkem ekologicky šetrného domu jsou použité stavební materiály, konstrukce a vybavení. Opět jde převážně o obnovitelné a místní zdroje – dřevo, kámen, sklo, hlínu, ale i recyklovaný papír na izolace…  Všude, kde to bylo možné, jsou také zachovány původní materiály a konstrukce jako kamenná dlažba a dřevěné podlahy a schodiště. Také většina nábytku jsou buď opravené historické kusy, nebo výrobky místního truhláře z dřevěného masivu.

V ekologickém duchu se nesou i naše akce  pro veřejnost. Používáme ekologicky šetrné nádobí (rozložitelné podtácky a kelímky či klasické umyvatelné nádobí). Při výběru surovin k přípravě jídla dáváme přednost místním a regionálním dodavatelům. Zároveň k přípravě pokrmů nevyužíváme palmový olej (nebo produkty z něho), konzervanty či umělá dochucovadla.